“L’Avvocato” Gianni Agnelli, dashnori i përjetshëm!

Giovanni “Gianni” Agnelli, figura me e madhe e kapitalizmit Italian


Nga Saimir Z. Kadiu, enciklopedist

Giovanni “Gianni” Agnelli, figura me e madhe e kapitalizmit Italian do te mbushte sot 102 vjeç…

Gjate periudhes se drejtimit te tij te “Fiat”, prodhimi i saj ishte sa 4.4 % e GDP te Italise dhe zoteronte 3.1% te fuqise punetore industriale ne Itali.

“L’Avvocato” do te shndrrohej edhe ne ikonen e modes per meshkujt… dhe jo vetem ne Itali.

Sipas stilistit te njohur Nino Cerruti, Agnelli ishte nje nga frymezimet me te medha ne boten e modes krahas James Bond dhe John F. Kennedy.

Revista e e famshme “Esquire” e konsideronte Agnellin si nje nga njerezit me te veshur ne historine e koherave moderne.

Ai ishte gjithashtu i lidhur ngushtesisht me Juventusin, klubin me te famshem te futbollit Italian. Aq sa thuhej qe telefonata e pare ne oren 6 te mengjesit, pavarsisht se ku mund te ishte, i drejtohej Presidentit te Juventusit Gianpiero Bonipertit.

Kam patur fatin ta shikoj nga afer ne nje konference te Euro-Mediterran Countries ne Barcelone ne vitin 1995, ku Agnelli ishte i ftuar nderi.

Mbajti nje fjalim ne anglisht qe u prit me ovacione nga te pranishmit.

Jo vetem sharmant por edhe me nje anglishte te persosur (e rralle kjo per nje italian).

Ne jeten private ai ishte i martuar per nje gjysem shekulli me Marella Di Castagneto (1953 – 2003).

Por gjithashtu ka patur lidhje romantike me Serena Grandi (1985 – 1986), Anita Ekberg (1959), Pamela Harriman (1948 – 1953), Danielle Darrieux,
Silvana Mangano, Linda Christian, Jacqueline Kennedy, Dalila Di Lazzaro dhe Lee Radziwill.

U shua me 24 janar 2003.

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.