Gazetari Raimond Kola, fotografi i “botës së egër”!

Gazetari Raimond Kola ka fotografuar gati 200 specie shpendësh dhe kafshësh të habitatit natyror shqiptar


Gazetari Raimond Kola ka fotografuar përgjatë viteve të fundit gati 200 specie shpendësh dhe kafshësh të habitatit natyror shqiptar në shumë territore.

Pasioni për natyrën e ka bërë Raimondin që ta njohë më mirë atë dhe të bëhet dëshmitar i një pasurie të rrallë që duhet mbrojtur. Së fundi ai fotografoi në liqenin e Tiranës Rosën Mandarin një shpend i rrallë, e mes zogjve më të bukur në botë.

T

Pasioni ishte i hershëm por gjatë pandemisë vëzhgimet e sjelljes së lejlekëve dhe shpendëve të tjerë të ujit në liqenin e Viroit e bënë që ti përkushtohet fotografisë së botës së egër në mënyrë profesionale.

Ai realizoi fotografi të shpendëve të padokumentuar më parë me fotografi në Shqipëri si të hutës bishtbardhë apo skifterit të vogël . Për të fotografia është pasion dhe durim.

Fotografi Kola po përgatitet të publikojë albumin e 100 shpendëve të fotografuar në lugina, ligatina, dhe zona të mbrojtura të Shqipërisë. Ai beson se jeta e egër po përmirësohet në zonat që po braktisen nga popullsia dhe vijon të kërcënohet aty ku pa vijon gjuetia e paligjshme dhe rreziqet e tjera me natyrë humane. /Top Channel

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku