“Nderi i Qarkut” për “bilbilin e Përmetit”, Vaskë Curri

Këshilli i Qarkut Gjirokastër i akordoi titullin “Nderi Qarkut” për artistin përmetar Vaskë Curi.


Nga Dash Frashëri, botues i TiranaDiplomat.com

Ditën e sotme, Këshilli i Qarkut Gjirokastër, në një ceremoni mes miqsh dhe artdashës përmetarë dhe jo vetëm, akordoi titullin “Nderi i Qarkut” për artistin përmetar Vaskë Curi.

“Mirënjohje për artistin shumëdimensional, që përveç zërit dhe teksteve të këngëve të dashurisë, tashmë dhe autor i librit “Ç’këndokan këta bilbilë”, shkruan Bashkia e Përmetit.

Postimi nga Bashkia Përmet

VLERËSIM PËR VASKË ÇURIN!

📌Ditën e sotme, Këshilli i Qarkut Gjirokastër, në një ceremoni mes miqsh dhe artdashës përmetarë dhe jo vetëm, akordoi titullin “Nderi i Qarkut” për artistin përmetar Vaskë Çuri.

💌Pas të madhit Laver Bariu, muzika popullore përmetare e Vaskë Çuri, është padyshim pasuri kombëtare.🇦🇱

👏Mirënjohje për artistin shumëdimensional, që përveç zërit dhe🎶🎤 teksteve të këngëve të dashurisë, tashmë dhe autor 📚i librit “Ç’këndokan këta bilbilë”, ku përcillen dhe promovohen vlerat e kulturës dhe muzikës përmetare.

🙏Faleminderit për kontributin dhe gjurmët që keni lënë dhe lini çdo ditë në muzikën popullore shqiptare.
Krenar për Bilbilin e Përmetit!
#Mirënjohje
#NderiQarkut

VLERËSIM PËR VASKË ÇURIN!

📌Ditën e sotme, Këshilli i Qarkut Gjirokastër , në një ceremoni mes miqsh dhe artdashës…

Posted by Bashkia Përmet-Faqja Zyrtare on Friday, February 17, 2023

Lexo më shumë

Kompanitë shqiptare në fokus të konferencës “Business 2030

Ambasada e Suedisë në Shqipëri dhe Kombet e Bashkuara organizojnë Konferencën “Business 2030”

Global 360

Epoka e post-së vërtetës, “faktet alternative” dhe Kina në lupën e medias

  Nga Dr. Marsela Musabelliu Psikologët përdorin termin “gaslight” (shqipëruar ndriçim/ndezje me gaz) për t’iu.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.