“Yunus Emre Enstutusu” organizon forumin “Roli i Medias në Marrëdhëniet Ndërkombëtare”

E ftuar është dhe gazeta online “Tirana Diplomat”, një media referuese për analizat e gjeopolitikës ndërkombëtare.

Diplomacia është Art!

Kur nisi jetën e saj “Tirana Diplomat”, si botues i saj u fokusova te dy shtylla kryesore: diplomacia dhe arti.

Aubrey Herbert, diplomati anglez që ndihmoi Shqipërinë në Konferencën e Londrës

Koloneli Aubrey Herbert me ndihmën e paçmuar ndaj delegacionit tonë në Londër në vitet 1913-1914

“IPA – Section Bulgaria”, spektakël vallesh në Tiranë

Dy ansamble valltarësh, të ardhur nga Svelingradi i Bullgarisë, performuan në kryeqytet

Navalny akuzon Kremlinin për vjedhje të zgjedhjeve

Udhëheqësi i burgosur i opozitës në Rusi, Aleksei Navalny, tha se Kremlini ka përdorur “frikësimin dhe shtypjen” për të vjedhur zgjedhjet parlamentare në Rusi.

Rama për “Huffington Post Italia”: Shqipëria po mikpret afganët që dolën nga “Ferri”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka dhënë një intervistë për “Huffington Post Italia”, për gazetarin Ludovico Manzoni, mbi ardhjen e afganëve në vendin tonë.

Elon Musk prezanton robotin Tesla Bot

Kreu ekzekutiv i Tesla, Elon Musk, ka prezantuar projektin për zhvillimin e një roboti humanoid, që do të debutojë në formë prototipi vitin e ardhshëm.

“Afganët”/ Edi Rama për mediat italiane: Kemi një kod nderi që na obligon të jemi mikpritës!

Në pritje të ardhjes së grupit të afganëve në Shqipëri, kryeministri Edi Rama ka dhënë një tjetër intervistë për mediat italiane duke u shprehur se sigurimi i një strehe të sigurt për ata që ikin nga vdekja e talebanëve është për ne një detyrë që tejkalon të gjitha të tjerat duke kujtuar eksodin e shqiptarëve.

30-vjetori marrëdhënieve diplomatike, Olta Xhaçka: Krenarë për miqësinë dhe bashkëpunimin me Izraelin!

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, në mesazhin e saj me rastin e 30-vjetorit e vendosjes së marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Izraelit (19 gusht 1991), vlerëson historinë e gjatë të miqësisë dhe bashkëpunimit

American Jewish Committee nderon me “Certifikatën e Njohjes” Ambasadorin e Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u nderua me “Certifikatën e Njohjes”, dhënë nga Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee, dega Jerusalem, në kuadër të 30-Vjetorit të vendosjeve të Marrëdhënieve Diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit