Akademia e Sigurisë-SHBA, shkëmbim praktikash trajnimi për standardet e akreditimit

Një delegacion i Akademisë së Sigurisë, i kryesuar nga rektori, dr. Ilirjan Mandro, udhëtoi në Feniks, Arizona, ku mori pjesë në Konferencën e Shoqatës Ndërkombëtare të Drejtorëve të Standardeve dhe Trajnimeve për Zbatimin e Ligjit (IADLEST)


Një delegacion i Akademisë së Sigurisë, i kryesuar nga rektori, dr. Ilirjan Mandro, udhëtoi në Feniks, Arizona, ku mori pjesë në Konferencën e Shoqatës Ndërkombëtare të Drejtorëve të Standardeve dhe Trajnimeve për Zbatimin e Ligjit (IADLEST) për vitin 2024.

Ambasada amerikane në Tiranë bën me dije sot se vizita në SHBA u organizua nga Programi Ndërkombëtar i Ndihmës për Trajnimin për Hetimet Penale të Departamentit të Drejtësisë (ICITAP).

Shqipëria iu bashkua 25 delegacioneve ndërkombëtare dhe më shumë se 250 drejtorëve të Akademisë nga Shtetet e Bashkuara, për të shkëmbyer praktikat më të mira të trajnimit dhe për të ndarë mësimet mbi pedagogjinë, standardet e akreditimit, politikat, menaxhimin e trajnimit dhe teknologjitë në zhvillim.

“ICITAP dhe Byroja Ndërkombëtare për Narkotikët dhe Çështjet e Zbatimit të Ligjit (INL) mbështesin Policinë e Shtetit dhe Akademinë e Sigurisë në rrugëtimin e tyre rigoroz për të arritur trajnime dhe përsosmëri të standardeve me akreditimin IADLEST si pjesë e mbështetjes së Shteteve të Bashkuara për sundimin e ligjit dhe reformës në drejtësi për zbatimin e ligjit në Shqipëri”, shprehet Ambasada amerikane në Tiranë.

(ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1