Peleshi: Ushtarakët e parë shqiptarë përfunduan kursin e oficerit të artilerisë tokësore në SHBA

Shqipëria dhe SHBA rrisin përditë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes.


Shqipëria dhe SHBA rrisin përditë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ndau sot në rrjete sociale momente nga ceremonia e diplomimit të ushtarakëve të parë shqiptarë që përfunduan kursin e oficerit të artilerisë tokësore në SHBA.

“Ushtarakët e parë shqiptarë përfunduan Kursin e Oficerit të Artilerisë Tokësore në SHBA, ku një prej tyre u diplomua si studenti më i mirë ndërkombëtar”, shkroi Peleshi.

Peleshi tha se, ushtarakët morën njohuri në planëzimin dhe ekzekutimin e zjarrit me armët e artilerisë në mbështetje të operacioneve luftarake.

“Ata vijnë të përgatitur për të kryer detyrat e komandantit të togës, oficerit të drejtimit të zjarrit si dhe oficerit të kompanisë për mbështetje me zjarr artilerie”, u shpreh ministri Peleshi.

Shqipëria dhe SHBA rrisin përditë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes.
Ushtarakët e parë shqiptarë përfunduan Kursin e…

Posted by Niko Peleshi on Saturday, May 25, 2024

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1