Rama, bisedë telefonike me Sunak: Bashkëpunim i rëndësishëm dypalësh

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në mëngjes një bisedë telefonike me homologun e tij britanik, Rishi Sunak.


Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në mëngjes një bisedë telefonike me homologun e tij britanik, Rishi Sunak.

Zyra e shtypit e kryeministrisë britanike bëri të ditur se të dy liderët diskutuan marrëdhëniet e ngushta mes Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë, duke vënë në dukje bashkëpunimin e rëndësishëm dypalësh, duke përfshirë tregtinë dhe investimet.

Kryeministri Sunak vuri në dukje progresin e bërë nëpërmjet partneritetit Britani e Madhe-Shqipëri në fushën e migracionit.

“Të dy udhëheqësit ranë dakord se nevojitet më shumë punë për të trajtuar sfidën e migracionit të paligjshëm në Evropë”, thuhet në njoftim.

Po ashtu bëhet e ditur se kryeministri Rama dhe homologu i tij britanik pritet të diskutojnë më tej çështjen e migracionit në takimin e Komunitetit Politik Evropian në Britaninë e Madhe në korrik.

Gjatë bisedës telefonike, ata nënvizuan rëndësinë e sigurimit të stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Bosnjë-Hercegovinë dhe Kosovë.

Duke iu kthyer situatës në Lindjen e Mesme, udhëheqësit diskutuan rëndësinë e trajtimit të rritjes së antisemitizmit në të gjithë globin dhe mbrojtjen e vlerave të përbashkëta të tolerancës dhe respektit.

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.