Gonxhja: 61% turistë më shumë në parqet arkeologjike

29,278 turistë kanë vizituar parqet arkeologjike në periudhën janar-mars 2024


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja njoftoi përmes rrjeteve sociale se, interesi turistik për trashëgiminë e pasur kulturore sa vjen e rritet. Ai bëri të ditur se gjatë tre muajve të parë të vitit pati një rritje të ndjeshme të vizitorëve në parqet arkeologjike, krahasuar me një vit më parë.

Gonxhja deklaron se 29,278 turistë kanë vizituar parqet arkeologjike në periudhën janar-mars 2024, shifër e cila rezulton të jetë 61% më shumë krahasuar me vitin 2023.

Ndërkohë një ditë më parë ministri Blendi Gonxhja bëri të ditur numrin e turistëve që kanë vizituar muzetë kombëtare po për periudhën 3-mujore, janar-mars, që rezultoi të ishin 54721 turistë, ose 122% më shumë krahasuar me vitin 2023.

Sipas INSTAT, vetëm gjatë muajit mars numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar shënoi një rritje prej 47.1 %, duke arritur 564.975.

Ndërsa përgjatë 3-mujorit, Shqipërinë e vizituan 1 535 113 shtetas të huaj ose gati 500 mijë më shumë se në të njëjtën periudhë të 2023-shit.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.