Gonxhja me përfaqësues të Shoqatës së Biznesit Grek, inkurajim mundësive të punësimit

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit zhvilloi një takim me anëtarë të Shoqatës së Biznesit Grek në Shqipëri


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja zhvilloi sot një takim me anëtarë të Shoqatës së Biznesit Grek në Shqipëri, për të diskutuar mbi mundësitë sinergjike midis reformave dhe planeve të MEKI-t dhe objektivave të shoqatës.

Diskutimi përfshin inkurajimin e investimeve direkte të huaja, zhvillimin e arsimit profesional dhe forcimin e mundësive të punësimit.

Shoqata e Biznesit Grek në Shqipëri (HBAA) luan një rol të rëndësishëm në nxitjen dhe zhvillimin e bizneseve greke në Shqipëri, ku anëtarët e saj ndajnë një vizion të përbashkët për të ardhmen e sipërmarrjes dhe janë të angazhuar në sektorët kryesorë të ekonomisë shqiptare si ai industrial, energjitik, tregtar, infrastrukturor, bankar, ndërtim, telekomunikacione, shëndetësi, teknologji, dhe shërbime ligjore dhe fiskale.

“Angazhimi ynë i përbashkët, synon të çojë përpara rritjen ekonomike, zhvillimin kulturor dhe inovacionin në Shqipëri, krahas konsolidimit të sipërmarrjeve të të dy vendeve”, tha Gonxhja.

(Marrë nga ATSH)

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.