Ndreu: Lezha destinacion real, 300 apartamente u blenë nga të huajt

Në 1 vit e gjysmë vetëm në Lezhë janë shitur 300 apartamente tek të huajt, duke e kthyer Lezhën në një destinacion të kërkuar.


Në 1 vit e gjysmë vetëm në Lezhë janë shitur 300 apartamente tek të huajt, duke e kthyer Lezhën në një destinacion të kërkuar.

Lajmin e bëri të ditur sot kryetari i bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, i cili u shpreh se “300 apartamentet e shitura e kanë bërë Lezhën një destinacion real tashmë për të huajt”.

Duke folur mbi interesin e të huajve për Lezhën, Ndreu ndau momente nga takimi me një grup turistësh estonezë në sheshin “Gjergj Kastrioti”.

 

Po ashtu, ditën e sotme kreu i bashkisë Lezhë mirëpriti në zyrë edhe përfaqësuesit e një kompanie biznesi gjermane.

 

E shtrirë në të dy anët e lumit Drin, e rrethuar nga lagunat Kune e Vain, si dhe nga plazhi i bukur i Shëngjinit, Lezha ofron bukuri natyrore të larmishme dhe mundësi të shumta për zhvillimin e turizmit jo vetëm brenda territorit të saj, por edhe në një distancë të afërt.

Zona etnografike e Zadrimës, e cila shtrihet në pjesën veriore të Lezhës, është një pasuri e cila së fundmi po kthehet në atraksion të agroturizmit.

(ATSH)

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.