Gonxhja: Marrëveshje angazhimi konkret, kapitull i ri bashkëpunimi me Çekinë

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja dhe ministri i Industrisë e Tregtisë, Josef Sikela firmosin marrëveshjen


Kapitull të ri bashkëpunimi Shqipëri-Çeki e cilësoi ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja takimin e punës me delegacionin çek ku u diskutua rritja e investimeve dhe shkëmbimeve tregtare.

Delegacioni çek kryesohej nga ministri i Industrisë e Tregtisë, Josef Sikela ndërsa vizita u zhvillua me koordinimin e AIDA – Albanian Investment Development Agency dhe MEPJ.

Fokus i takimeve ishin rritja e investimeve dhe shkëmbimeve tregtare me Çekinë, afrimi kulturor e promovimi i turizmit, mbështetja në procesin e anëtarësimit në BE.

“Sipërmarrja në një treg të ri është e mbushur me sfida dhe pasiguri, ndaj siguruam për përkushtimin tonë për investitorët çekë në çdo hap të këtij rrugëtimi, në interesin e përbashkët ekonomik të të dyja vendeve”, u shpreh Gonxhja në rrjetet sociale.

Gonxhja informoi se nënshkruan marrëveshje dypalëshe angazhimi konkret, duke zgjeruar grupet e punës së Komisionit Zyrtar ndërinstitucional Çeki – Shqipëri.

Të pranishëm në diskutime ishin edhe përfaqësues nga biznesi e nga dhomat e tregtisë të cilët, sipas ministrit Gonxhja, e pasuruan dialogun me takimet e frytshme B2B.

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë