Mete: Të ardhurat në buxhet gjatë 10-mujorit, 530.6 miliardë lekë

Një rritje prej 54.49 miliardë lekësh krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023.


Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Ervin Mete deklaroi sot se të ardhurat e mbledhura në buxhet gjatë 10-mujorit të këtij vitit rezultojnë 530.6 miliardë lekë, me një rritje prej 54.49 miliardë lekësh krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023.

“Vijon ecuria pozitive e ekonomisë. Të ardhurat totale për 10-mujorin e vitit 2023 u realizuan në masën 530.6 miliardë lekë, ose 99.6% e planit të së njëjtës periudhë. Krahasuar me një vit më parë të ardhurat janë rritur me 54.49 miliardë lekë ose +11.4% më shumë”, u shpreh ministri.

Nga ana tjetër, Mete bëri të ditur se shpenzimet e përgjithshme publike arritën 482.5 miliardë lekë, nga 465.7 miliardë lekë që ishin në 10-mujorin e 2023-shit.

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë