Vërtet kujtohesh ndonjëherë për mua!?

Si mund të më harrosh në vegimet e tua…?!


Nga Sotiraq Naçi

VËRTET KUJTOHESH NDONJËHERË PËR MUA?

Vertet kujtohesh ndonjehere per mua…?
Si mund te me harrosh ne vegimet e tua…!?
Nanurisjet dhe puthjet e enderrta,
afshet, psheretimat e pamendeta…

Vertet vrapon kjo kohe si e cmendur,
dalengadale lufton te fshije gjithcka…
Qe nga puthjet dhe ledhat e ndjera,
deri tek lotet e fjalet e nxehta….

As vdesin e as shuhen endrrat e mia,
ato vec fshihen thelle nder kujtime…
Here ngjallen e flasin me mua,
here grinden thelle ne vegime…

Kur nis dita e fillon te zbardhe,
ashtu sic zgjohem sypalare…
Peshperis nen ze vec tendin emer,
qe perhere me reh si shpirt si zemer…

Ku jane muajt e si shkojne ditet…
Nga kjo jete ta dish nuk iket…
Pa nje puthje si zjarr dashurie,
shpirtlenduar e zemerthyer….

Sa here nis dita, nje dite e vakur,
thjesht nje dite si e palindur…
Ku rrezohet nje shpirt i plakur,
qe vec ngjallet nga ty e dashur…

Ndaj me te zene emrin ne goje,
ngrihem, ndizem, zjarr me mer jeta…
Them se ti je endrra qe jeton me mua,
ngacmon zemren me rrahje te shpeshta…

E filloj e kendoj nen ze nje kenge,
ate kenge qe ti aq shume e doje…
Dhe ringjallem e behem furtune,
filloj mar jete si bleta nder zgjoje…!

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku