Adrian Paci, arti shqiptar në Bienalen e Venecias

Eventet do të zhvillohen përgjatë 3 ditëve, 15-17 shtator.


Seria “Leksionet e ngrënies” është gati të nisë në Pavijonin Shqiptar në Bienalen e Venecias. Eventet do të zhvillohen përgjatë 3 ditëve, 15-17 shtator.

Në temën e tretë “Objekt-Subjekt” do të bashkohet edhe artisti Adrian Paci, për të diskutuar se si arti sfidon dallimet midis objektit dhe subjektit.

Adrian Paci është një regjisor dhe artist që jeton dhe punon në Milano.

Ka dy aspekte të rëndësishme në praktikën e tij artistike.

E para është procesi i transformimit të vazhdueshëm, pjesë e të cilit janë të gjithë në shoqëri. E dyta është çështja se çfarë mbetet pas gjithë këtyre transformimeve.

Puna e Pacit shpesh gjendet në mes të këtij tensioni të brishtë. Puna e tij mund të përshkruhet si një ruajtje e së shkuarës që ka kaluar në një proces transformimi, por që mund të na lejojë ende të imagjinojmë të ardhmen.

Lexo më shumë nga

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.