Muzhaqi: Së shpejti, federatë regbie në Shqipëri

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi priti të rinjtë, Xhino Drangu dhe Ilenia Kaso, për të diskutuar për një nga sportet më të veçantë në Shqipëri, atë të regbisë.


Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi priti sot të rinjtë, Xhino Drangu dhe Ilenia Kaso, për të diskutuar për një nga sportet më të veçantë në Shqipëri, atë të regbisë.

Muzhaqi u shpreh se Xhino është një ndër themeluesit e ekipit të parë zyrtar të regbisë në Shqipëri në vitin 2013.

Ai, së bashku me Ilenian i treguan ministres Muzhaqi për rrugën e tyre të suksesit në këtë sport emocionues, duke përfshirë këtu organizimin e aktiviteteve edukuese dhe ndërgjegjësuese, pjesëmarrjen në turnetë ballkanike, ku ekipi shqiptar ka rezultuar fitues në disa prej tyre, si dhe në ndeshje ndërkombëtare.

“Sporti është më shumë se thjesht aktivitet fizik – është një mënyrë jetese që ndikon në mirëqenien, si dhe zhvillimin e karakterit dhe disiplinës tek fëmijët dhe të rinjtë”, theksoi Muzhaqi.

Ndër të tjera, të rinjtë i treguan ministres për suksesin e ndeshjes së zhvilluar me fëmijë dhe të rinj në qytetin e Dibrës dhe për ndeshjet e ardhshme që synojnë të zhvillojnë në Shkodër, Kukës dhe Tropojë.

“Shumë shpejt do të kemi një federatë të regbisë në Shqipëri, që do të rrisë edhe më tepër interesin për këtë sport tek brezi i ri”, u shpreh Muzhaqi.

“Uroj të takohemi së shpejti me Xhinon dhe Ilenian në ndeshjet e ardhshme me fëmijët dhe të rinjtë e Shkodrës, Kukësit dhe Tropojës”, përfundoi Muzhaqi.

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…