Turqia në ndihmë të Greqisë për shuarjen e zjarreve

Fundjava më e nxehtë në Greqi në 5 dekada


Armiqësitë shuhen në raste katastrofash dhe sërish shembull për këtë bëhen Greqia dhe Turqia. Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan urdhëroi dërgimin në Greqi mjete për shuarjen e flakëve, ndër të cilët 2 avionë dhe një helikopter.

 

Për këtë përmes një postimi në Twitter, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i shprehu mirënjohjen presidentit turk me të cilin tensionet i ka pasur të larta muajt e fundit për shkak të mosmarrëveshjeve rajonale.

 

“Mirënjohja jonë i shkon Turqisë për dërgimin e dy avionëve dhe një helikopteri për të na ndihmuar në luftën kundër zjarreve në pyje. Faleminderit Turqi”, tha Mitsotakis.

 

Vala e të nxehtit përvëlues ka ushqyer me dhjetëra vatra masive zjarri në gjithë vendin, kryesisht përreth kryeqytetit. Më e madhja aktualisht është ajo në Rodos, të cilën zjarrfikësit nuk po e venë dot nën kontroll prej 5 ditësh.

 

Kjo është fundjava më e nxehtë me të cilën Greqia përballet në 5 dekadat e fundit. Si masë për shmangien e viktimave, veç mbylljes së siteve arkeologjike, qeveria ka vendosur të kufizojë oraret e punës gjatë orëve të kulmit të vapës dhe të rekomandojë punën nga shtëpia si gjatë periudhës së pandemisë.

 

Tv Klan

Lexo më shumë nga

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.

Global 360

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Rutte-s me Kosovën ndër vite

Sekretarët e përgjithshëm të NATO-s zgjidhen me konsensus nga të 32 vendet anëtare.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

Aurora Bosotti shkruan në të përditshmen britanike “Daily Express”.