Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave: “Reparti Pompier Ushtarak” u themelua në 1931

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar dokumentin e themelimit në vitin 1931 të “Repartit Pompier Ushtarak” për shuarjen e zjarreve


Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar dokumentin e themelimit në vitin 1931 të “Repartit Pompier Ushtarak” për shuarjen e zjarreve, nisur edhe nga situata me zjarret që po kalon Shqipëria, ku mijëra hektarë pyje, kullota, stane dhe shtëpi janë djegur gjatë këtyre ditëve, dhe shumë të tjera janë shpëtuar falë përkushtimit dhe punës në terren të pjestarëve të FA, punonjësve zjarrfikës, etj.

Postimi i plotë

Heronjtë e heshtur. 🇦🇱🇦🇱👏🏻👏🏻

Prej më shumë se një jave vendi ynë po kalon një situatë të vështirë për shkak të zjarreve, të cilat janë përhapur në disa territore të vendit.
Një 64 vjeçar humbi jetën në përpjekje për të shuar flakët në vreshtin e tij, ndërsa një efektiv i Forcave të Armatosura ndodhet në spital për shkak të plagëve të marra gjatë aksioneve për shuarjen e zjarreve.

Mijëra hektarë pyje, kullota, stane dhe shtëpi janë djegur gjatë këtyre ditëve, dhe shumë të tjera janë shpëtuar falë përkushtimit dhe punës në terren të pjestarëve të FA, punonjësve zjarrfikës, etj.

Janë pikërisht këta të fundit “heronjtë e heshtur” që përballen të parët me zjarret, e duke qenë se kapacitetet e vendit tonë për të përballuar këto situata janë modeste, puna e tyre bëhet edhe më e vështirë.

Në mirënjohje të punës së tyre në vite, sot AQSH publikon dokumentin e themelimit në vitin 1931 të “Repartit Pompier Ushtarak” për shuarjen e zjarreve.

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!

Global 360

Trump pa imunitet, gjyqtarja: Do të ndiqet penalisht!

Donald Trump është i pari ish-president që përballet me akuza penale.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

102-vjeçari që drejton shoqatën “Avni Rustemi” në Amerikë

102 herë që Vasil Malita ynë pret e përcjell shokë e miq, bashkatdhetarë të udhëve të atdheut e në emigracion.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!