Përurohet në Sllovaki pllakata përkujtimore në nderim të Shenjtores Nënë Tereza

Në Katedralen e qytetit Nitra u mbajt një Meshë e Shenjtë. I pranishëm ambasadori i Shqipërisë, Arten Hanku.

Si duhet ta vlerësojmë Nënë Terezën?

“Jepi Çezarit atë që i përket Çezarit dhe Zotit atë që i përket Zotit”

Begaj merr pjesë në pëurimin e bustit të Nënë Terezës në Ambasadën e Kosovës në Shkup

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, si dhe me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, morën pjesën në inaugurimin e bustit të Nënë Terezës në oborrin e Ambasadës së Kosovës në Shkup.

Përurohet statuja e Nënë Terezës në kishën “Notre Dame de Laeken” në Bruksel

Inaugurimi i statujës së shqiptares e vlerësuar me Çmimin Nobel për Paqe, e ka theksuar mesazhin e paqes që Nënë Tereza e ka bartur në jetë dhe amshim.

Bisedë me Shenjten Nënë Tereza

(Shkruar me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës)

Ekspozita për Shën Terezën, një simbolikë e fuqishme shpirtërore

Ekspozita kushtuar Nënë Terezës në Muzeun Historik Kombëtar, në bashkëpunim me studiuesin Mehmet Gëzhilli

Veliaj: Dita e përkujtimit ndaj veprës hyjnore të Nënë Terezës!

Misionarja shqiptare Agnes Gonxhe Bojaxhiu për më shumë se 45 vjet u shërbeu të varfërve, të sëmurëve dhe jetimëve.

Hapet ekspozita për Nënë Terezën, Begaj-Osmani: Trashëgimia e saj vijon të frymëzojë në mbarë botën

Në mjediset e Presidencës u hap sot ekspozita për nder të Nënë Terezës, në ditën e shenjtërimit të saj.

Nënë Tereza, Shenjtorja shqiptare!

Si sot shtatë vite më parë, më 5 shtator 2016, botës iu shtua një shenjtore

Nënë Tereza, Shenjtorja shqiptare e Mirësisë!

Më 26 gusht 1910, lindi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu (1910-1997), e njohur si Nënë Tereza.