Gonxhja: Rijetësim objekteve të trashëgimisë kulturore me vlera historike

Ministri për Ekonominë, Kulturën dhe Inovacionin mori pjesë në takimin e Komitetit Drejtues të Programit EU4Culture.


Ministri për Ekonominë, Kulturën dhe Inovacionin, Blendi Gonxhja mori pjesë në takimin e Komitetit Drejtues të Programit EU4Culture, mbështetur nga Delegacioni i Bashkimit Evropian, zbatuar nga UNOPS.

Gonxhja bën me dije në një postim në rrjetet sociale se gjatë takimit diskutuan mbi transformimin dhe rijetësimin e objekteve e pasurive të trashëgimisë kulturore me vlera të historike, duke ruajtur të gjitha elementet origjinale të objekteve e duke aplikuar metoda inovative.

“Gjithashtu ndoqëm pasqyrën e ecurisë së deritanishme për shumë nga projektet e nisura, e ku koordinuam mbi përgjegjësi e detyra operative dhe zgjidhje teknike e administrative”, tha Gonxhja.

Këto projekte restaurimi, shtoi Gonxhja, jo vetëm që ruajnë pasurinë kulturore, por gjithashtu do të krijojnë mundësi të reja për zhvillimin ekonomik dhe social të komuniteteve lokale.

“Bashkëpunimi me UNOPS-BE është kyç në arritjen e këtyre objektivave, duke sjellë ekspertizën dhe burimet e nevojshme për t’i realizuar me sukses këto projekte”, tha Gonxhja.

🤝 Në takimin e Komitetit Drejtues të Programit EU4Culture, mbështetur nga Delegacioni i Bashkimit Evropian🇪🇺, zbatuar…

Posted by Blendi Gonxhja on Monday, June 10, 2024

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1