Luiza Gega fiton një tjetër medalje të artë

Luiza Gega ka fituar medaljen e artë në garën e 3000 metrave me pengesa në Kampionatin Ballkanik që po mbahet në Izmir të Turqisë.


Luiza Gega ka fituar medaljen e artë në garën e 3000 metrave me pengesa në Kampionatin Ballkanik që po mbahet në Izmir të Turqisë.

Me kohën 9:26:40, Gega dominoi garën, me një diferencë prej 20 sekondash nga ndjekësja më e afërt.

Tanimë Gega do të kërkojë të sigurojë edhe medaljen e artë në disiplinën e 5000 metrave, garë e cila zhvillohet të dielën.

Edhe një herë sportistja kampione shqiptare nderon flamurin kuqezi, me objektivin e qartë për të synuar një medalje në Lojërat Olimpike Paris 2024, që zhvillohen këtë verë në kryeqytetin francez.

Kështu, Luiza Gega vijon të shkruajë historinë e atletikës shqiptare në arenën ndërkombëtare.

Kujtojmë që atletja Luiza Gega është gjithashtu e kualifikuar me normë edhe për Lojërat Olimpike Paris 2024.

Lexo më shumë nga

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…