Vlora në sezon turistik, Dredha: Pritshmëri shumë më të larta këtë vit

Qyteti bregdetar i Vlorës çeli zyrtarisht sezonin e ri turistik 2024.


Qyteti bregdetar i Vlorës çeli zyrtarisht sezonin e ri turistik 2024. Edhe pse vizitorët në Vlorë kanë qenë të shumtë përgjatë gjithë vitit, duke shijuar kulinarinë e qytetit bregdetar, por edhe peizazhet e mrekullueshme të Labërisë, sot përmes disa aktiviteteve festive bashkia e Vlorës zyrtarizoi nisjen e sezonit turistik.

Vlora, qyteti ku kryqëzohet detit Adriatik dhe Jon, ofron jo vetëm turizëm detar, por edhe malor, si dhe atë të aventurës. Po ashtu, pjesë e ofertës turistike janë muzetë, kultura, kulinaria, tradita e ruajtur dhe promovuar me mjaft kujdes.

Bashkia e Vlorës me rastin e sezonit të ri turistik organizoi disa ceremoni dhe aktivitete të ndryshme festive. Pas një festivali sportiv është çelur panairi “Vlora jonë”, panair i vlerave dhe pasurive që nga kulinaria, zejtaria e deri te prezantimi i trashëgimisë kulturore.

“Ky është një promovim i Vlorës me të gjitha vlerat e saj, jo vetëm për t’i dhënë gjallëri qytetit bregdetar por edhe për të mirëpritur pushues e turistë”, tha kryebashkiaku Ermal Dredha.

“Vlora është një nga destinacionet kryesore dhe ne kemi pritshmëri shumë më të larta këtë vit. Presim që sfida të jetë edhe më e madhe por kjo nuk na tremb”, tha Dredha.

Pjesë e festës ishin përfaqësues të gastronomisë dhe kulinarisë që shprehen për një eksperiencë pozitive. Ndërsa festa tërhoqi edhe shumë të huaj që janë më pushime këto ditë në qytetin bregdetar.

Mbrëmë u zhvillua edhe koncerti i madh me këngëtarë nga Vlora dhe Tirana, aktivitete këto që kanë çelur zyrtarisht sezonin turistik 2024 edhe pse turistët në Vlorë e kanë filluar sezonin që në muajin mars.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.