Zhvillimet në Ballkan, ambasadori Canaj takim me homologun e OSBE

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, priti në një takim pune Ambasadorin e OSBE-së, Jan Bratu.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, priti në një takim pune Ambasadorin e OSBE-së, Jan Bratu.

Bashkëbisedimi tejet produktiv u fokusua në zhvillimet politike në Serbi, Rajonin e Ballkanit, raportet Serbi-Kosovë dhe dinamikën intensive diplomatike të Zyrës së OSBE përkundrejt të drejtave ligjore, kushtetuese e humane të minoritetit shqiptar në Serbi.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Ambasadori Canaj priti sot në një takim pune në Përfaqësi Ambasadorin e OSBE-së, Z.Jan Bratu.

Bashkëbisedimi tejet produktiv u fokusua në zhvillimet politike në Serbi, Rajonin e Ballkanit, raportet Serbi-Kosovë dhe dinamikën intensive diplomatike të Zyrës së OSBE përkundrejt të drejtave ligjore, kushtetuese e humane të minoritetit shqiptar në Serbi.

Ambasadori Canaj falenderoi homologun Z.Bratu për përkushtimin, angazhimin konstruktiv dhe dialogun vijues me shtetarët serb për të implementuar sa më shpejt Planin 7 Pika( Për afirmimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës), të Qeverisë së Serbisë dhe Faktorit Politik Shqiptar, i cili do të do të mundësojë integrimin e plotë të shqiptarëve; rivitalizimin e situatës ekonomike e sociale, kulturore e arsimore të tyre; njohjen e diplomave dhe frenimin e pasivizimit të adresave.

Ambasadori Canaj priti sot në një takim pune në Përfaqësi Ambasadorin e OSBE-së, Z.Jan Bratu. Bashkëbisedimi tejet…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Thursday, March 28, 2024

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”