Begaj viziton në Azerbajxhan kishën shqiptare në Kish

Kisha e parë shqiptare është themeluar nga apostulli Shën Eliseu në shekullin e parë.


FGjatë vizitës zyrtare në Azertbajxhan, Presidenti Bajram Begaj vizitoi kishën në qytetin e Kishit, kishën e parë shqiptare, e themeluar nga apostulli Shën Eliseu në shekullin e parë.

Azerbajxhani gjithashtu restauroi dhe mbron këtë kishë si pjesë e trashëgimisë së tij historike dhe fetare.

Lajmin e bëri të ditur përmes një postimin në rrjetin social “X”, ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov.

“Unë pati nderin të shoqëronte Presidentin Bajram Begaj në Shqipërinë Kaukaziane – pjesë historike e Azerbajxhanit”, shkruan ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov.

Lexo më shumë nga

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…