Mazniku: Reforma territoriale uli brenda pak vitesh borxhet e bashkive

Borxhi i bashkive është ulur nga 12 miliardë lekë në vitin 2015 në 4.8 miliardë lekë në vitin 2023.


Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku u shpreh sot borxhi i bashkive është ulur nga 12 miliardë lekë në vitin 2015 në 4.8 miliardë lekë në vitin 2023.

Ai theksoi se, reforma territoriale arriti të ulte detyrimet e prapambetura të bashkive.

“Nga 373 njësi administrative në vitin 2015, ku secila prej tyre krijonte borxhe, disa prej tyre edhe të fshehura, reforma territoriale arriti që brenda pak vitesh të ulte në mënyrë drastike detyrimet e prapambetura të bashkive”, theksoi Mazniku.

“Reformimi në 61 bashki provoi edhe njëherë se reforma e vitit 2015 ishte e duhura me rezultate të prekshme dhe pozitive”, shtoi ai.

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Gazheli: Porto Romano, pikë orientimi për tregun rajonal

Volumet e përpunuara për muajin prill, priten të arrijnë në 270 mijë tonë kargo të ngurta dhe në 120 mijë…