Dronët “Bayraktar”, Peleshi: Përkushtim ndaj sigurisë kombëtare

Ministri i Mbrojtjes: Tre dronët Bayraktar të blerë në Turqi po montohen në bazën e Kuçovës


Tre dronët Bayraktar, teknologjia më e lartë e fluturimeve për misione ushtarake, policore dhe civile, të blerë në Turqi kanë mbërritur në Shqipëri, pas firmosjes së marrëveshjes në 21 dhjetor të 2022.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi në një postim në rrjetet sociale, ndau pamje nga montimi në bazën ajrore të Kuçovës të 3 dronëve “Bajraktar”.

“Vijon puna për montimin e dronëve deri në fluturimin e parë të njërit prej tyre në Bazën e re Ajrore të Nato-s në Kuçovë”, u shpreh ai.

“Përmirësimi i kapaciteteve ushtarake dhe investimet në teknologjinë e mbrojtjes janë dëshmi e përkushtimit tonë ndaj sigurisë kombëtare”, tha Peleshi.

Dronët Bayraktar të njohur për efikasitetin dhe teknologjinë e tyre të avancuar, tashmë janë në Shqipëri. Një ditë më parë ministri Peleshi vizitoi bazën ajrore të Kuçovës, ku pa nga afër punën për montimin e dronëve Bayraktar.

Këto dronë do të jenë në funksion të sigurisë kombëtare, të luftës kundër krimit e kultivimit të paligjshëm të hashashit, të emergjencave civile, mbrojtjes së territorit dhe mbledhjes së informacioneve gjeohapësinore.

Përmirësimi i kapaciteteve ushtarake dhe investimet në teknologjinë e mbrojtjes, dëshmi e përkushtimit tonë ndaj sigurisë kombëtare. Vijon puna për montimin e dronëve deri në fluturimin e parë të njërit prej tyre në Bazën e re Ajrore të Nato-s në Kuçovë.
#DronëtBayraktar #Inovacion #ForcatEArmatosuraTëShqipërisë 🇦🇱💪

Posted by Niko Peleshi on Saturday, March 2, 2024

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës