Revista franceze “Voyages et Tourisme”: Shqipëria ndër destinacionet më të mira në Evropë

Shqipëria është renditur mes katër vendeve evropiane më të lira për turistët.


Që nga rifillimi i udhëtimeve pas një periudhe mbylljeje për shkak të Covid-19, destinacionet kryesore evropiane janë pushtuar nga turistët, sipas revistës franceze të udhëtimeve “Voyages et Tourisme”.

Spanja, Italia, Franca dhe Greqia janë të mbipopulluara gjatë sezonit turistik. Disa vende kanë vendosur masa, kufizime për qiratë e turistëve dhe taksat për të kufizuar numrin e turistëve.

Nga ana e tyre, turistët kërkojnë vende më të qeta për t’i shpëtuar turmave të mëdha.

Por, disa destinacione të reja po shfaqen më pak të shtrenjta, të cilat ofrojnë peizazhe mahnitëse dhe nuk janë ende “viktima” të mbipopullimit të turizmit.

Ndër këto destinacione është edhe Shqipëria.

Toka e ballkoneve është padyshim destinacioni që duhet zbuluar.

Për vitin 2024, ky vend në trend është plot me qytete dhe vende të mrekullueshme për t’u eksploruar

Një avantazh tjetër i vendit, është se ai mbetet ende shumë i përballueshëm – por për sa kohë?

Shqipëria është renditur mes katër vendeve evropiane më të lira për turistët.

Ndër qytetet në trend për t’u zbuluar në vitin 2024 në Shqipëri, sipas “Yardbarker” është Saranda.

E vendosur në zemër të bregdetit të bukur shqiptar, Saranda është quajtur kryeqyteti jozyrtar i “Rivierës Shqiptare”.

Ky qytet piktoresk është pesë orë larg me makinë nga Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë.

Duket se i përket një bote tjetër, një bote ku koha ngadalësohet dhe bukuria natyrore merr shkëlqimin e saj të plotë.

Një nga arsyet e shumta pse Saranda është bërë një destinacion kryesor është përballueshmëria e saj.

Ndryshe nga destinacionet e tjera të njohura evropiane, Saranda ofron akomodim të përballueshëm dhe shërbime cilësore.

Nëse jeni duke kërkuar për një hotel buzë detit apo një apartament komod në qytet, Saranda i plotëson të gjitha nevojat.

Nëse jeni adhurues i ushqimeve të detit, Saranda është vendi ideal.

Qyteti është i famshëm për kuzhinën e tij të klasit botëror, ku ushqimet e detit të freskëta janë gjithmonë në menu.

Restorantet lokale, shpesh të vendosura buzë detit, ofrojnë jo vetëm gatime të shijshme, por edhe pamje mahnitëse të detit Jon, duke e bërë çdo vakt të paharrueshëm.

Së fundmi, pritja e ngrohtë e banorëve të Sarandës është legjendare. Ata janë të njohur si njerëzit më miqësorë në Ballkan.

Artikulli Origjinal

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…