Gonxhja videokonferencë me përfaqësues të Formula 1: Standarde maksimale në automotoparkun e Elbasanit

Ministri i EKI zhvilloi një videokonferencë me përfaqësues të Formula 1 Group, DPSHTRR, kompanisë TTI-Wurz Design, dhe administruesve të Yas Marina Circuit (UAE).


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur se qeveria do të kërkojë ndihmë nga partnerët ndërkombëtarë për ngritjen e kapaciteteve menaxhuese për automotoparkun që po ndërtohet në Elbasan, ndërsa informoi se projekt-dizajni është në fazën përmbyllëse.

Gonxhja zhvilloi një videokonferencë me përfaqësues të Formula 1 Group, DPSHTRR, kompanisë TTI-Wurz Design, dhe administruesve të Yas Marina Circuit (UAE).

“Zhvilluam një bisedim të hollësishëm rreth projektit të shumëpritur të Auto Moto Park (AMP), Elbasan, me fokus të veçantë plotësimin e standardeve maksimale të Gradës A për pistën dhe strukturat mbështetëse, infrastrukturën dhe kushtet më optimale për organizimin e aktiviteteve të nivelit më të lartë për vendin dhe tërë rajonin”, tha ministri.

Pas takimit me Presidentin e FIA në Tiranë, Mohammed Ben Sulayem, Gonxhja u shpreh se me të gjithë bashkëpunëtorët e tjerë u theksua rëndësia e projektit për FIA dhe entuziazmi që po gjeneron ky investim në nivel komuniteti ndërkombëtar.

“I njohëm palët e interesuara me potencialet e AMP, me ecurinë e bashkërendimit ndërinstitucional, me mekanizmat dhe mundësitë për përfshirje në rol promotori siç edhe dëgjuam e pritëm sugjerime të dobishme për fazën përmbyllëse të detajimit të projekt-dizajnit. Synim i yni primar është edhe ndihma në ngritjen e kapacitetit administrues, procesi rregullator mbi komplekse të tilla multidimensionale e multifunksionale aktivitetesh automotive, motosporti si edhe fizibiliteti për një ndërmarrje e investim strategjik publik”, vijoi ministri.

Projeksioni ynë për realizimin e ambicieve tona brenda vitit 2027, theksoi ai, kërkon sinergji e angazhim të fortë, grupe pune paralele, koordinim e dedikim të jashtëzakonshëm, me besimin se kjo vepër do të sjellë në Shqipëri gara e evenimente elitë të motorsportit ndërkombëtar, vitalizim ekonomik, risi në programet edukuese mbi sigurinë rrugore, turizëm automotiv, socializim e eksperienca unike mes Muzeut RETRO Albania, zhvillim të talenteve të motorsportit, prestigj e krenari.

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…