Ambasadori Tepelena pret albanalogen dhe përkthyesen çeke, PhDr. Hana Tomkova

PhDr. Hana Tomkova është një prej figurave më të spikatura të Albanologjisë në Republikën Çeke. Përkthyese e Kadaresë.


Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Çeke, Ilir Tepelena, priti në një takim kortezie PhDr. Hana Tomkova, përkthyese e disa prej autorëve shqiptarë si Ismail Kadare, Zija Çela, etj.

Ajo është gjithshtu, një prej figurave më të spikatura të Albanologjisë në Republikën Çeke.

POSTIMI I AMBASADORIT TEPELENA

Ndjesi të veçanta emocioni, respekti dhe konsiderate për përkushtimin e një jete ndaj gjuhës shqipe në bisedën me PhDr. Hana Tomkova. Zonja Tomkova është një prej figurave më të spikatura të Albanologjisë në Republikën Çeke dhe përkthyese e disa prej autorëve Shqiptarë si Ismail Kadare, Zija Çela, etj

Ndjesi të veçanta emocioni, respekti dhe konsiderate për përkushtimin e një jete ndaj gjuhës shqipe në bisedën me PhDr….

Posted by Ilir Tepelena on Wednesday, January 31, 2024

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…