Italia dhe Shqipëria vendosin ura të forta bashkëpunimi në lëvizjen sportive olimpike

Shqipërinë e vizitoi Presidenti i Komitetit Olimpik Italian (CONI), Giovanni Malago.


Komiteti Olimpik Shqiptar informoi sot se me ftesë të posaçme nga presidentit të këtij komiteti, Fideli Ylli, për herë të parë në historinë e sportit, Shqipërinë e vizitoi Presidenti i Komitetit Olimpik Italian (CONI), Giovanni Malago.

Dy presidentët, Ylli dhe Malago, nënshkruan një memorandum bashkëpunimi mes KOKSH dhe CONI, që konsiston në ofrimin e një ekspertize të nivelit të lartë nga Italia, ndihmë në kualifikimin e trajnerëve shqiptarë, ngritja e kampeve për sportistët, promovimi i lëvizjes olimpoike, si edhe një suport cilësor në çështjet e mjekësisë sportive.

Në vizitën e tij në Parkun Olimpik, presidenti Malago, që shoqërohej edhe nga drejtori i Komunikimit Danilo di Tommaso u njoh edhe me projektet e rëndësishme që Komiteti Olimpik Shqiptar ka ndërmarrë nga masivizimi i sportit në shkolla, synimi për të afruar sa më tepër njerëz në aktivitete si edhe projektet për ndërtimin e infrastrukturave që do të ndihmojnë në rritjen e kampionëve të rinj, si edhe tek organizimi i Lojërave Olimpike të Europës Juglindore.

“Presidenti Malogo ka çmuar punën që presidenti Fidel Ylli dhe Komiteti Olimpik Shqiptar po bëjnë për masivizimin e sportit dhe frymës Olmpike dhe si shprehu gatishmërinë e mbështetjes nga Italia, por edhe nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar për sportin shqiptar”, bëri me dije KOKSH.

Delegacioni i Komitetit Olimpik Italian u pritën në një takim të nivelit të lartë nga Kryeministri Edi Rama, ministrja e Arsimit dhe Sportit Orgeta Manastirliu si dhe zv.ministri i Sportit Endrit Hoxha.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…