Margariti: Projekt për ndërhyrjen në Kishën e Profetit Ilia në Bual, Përmet

Kisha e Profetit Ilia në Bual të Përmetit ka nevojë për ndërhyrje emergjente për t’i shpëtuar rrënimit të saj.


Kisha e Profetit Ilia në Bual të Përmetit ka nevojë për ndërhyrje emergjente për t’i shpëtuar rrënimit të saj.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti bëri të ditur se “për të mbështetur nevojën për ndërhyrje emergjente në Kishën e Profetit Ilia në Bual, Përmet janë bërë bashkë institucione shtetërore e private, të trashëgimisë kulturore, por dhe arsimore”.

“Skuadrës së Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Gjirokastër iu bashkua edhe CHwB Albania dhe Universiteti Polis. Tashmë ka filluar procesi i dokumentimit që i paraprin hartimit të projektit të ndërhyrjes”, tha Margariti.

Ndërkohë që CHwB Albania thekson se “tashmë kemi filluar procesin e dokumentimit dhe po përgatisim në mënyrë aktive projektin e ndërhyrjes. Ruajtja e trashëgimisë është një përpjekje kolektive dhe ne jemi këtu për të mbështetur çdo iniciativë”.

Restaurimi i kësaj kishe do të krijojë mundësinë e ruajtjes së saj nga degradimi i mëtejshëm, ruajtjen e trashëgimisë kulturore, si dhe do ta kthejë atë në itinerar turistik për vizitorët vendas e të huaj. /ATSH

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.