Xi Jinping nxit zhvillimin e sistemit modern industrial të Kinës

Kreu i shtetit i Kinës: Sistemi modern industrial është baza materiale dhe teknologjike e një vendi modern

Një fabrikë e prodhimit automatik të pjesave këmbimi të makinave në qytetin Huzhou, provincë Jiangsu, 4 maj 2023( Foto:VCG)

Xi Jinping, njëkohësisht edhe kryetar i Komisionit Qendror të Punëve Ekonomiko-Financiare të Partisë Komuniste të Kinës, i tha këto gjatë drejtimit të mbledhjes së këtij komisioni të zhvilluar të premten pasdite në Pekin.

Në fjalimin e tij, kreu i shtetit i Kinës theksoi që sistemi modern industrial është baza materiale dhe teknologjike e një vendi modern dhe se duhet të vihet fokusi i zhvillimit te ekonomia reale.

Sipas tij, zhvillimi i popullsisë është një çështje e rëndësishme që ka të bëjë me rilindjen e kombit kinez.

Presidenti Xi shtoi që duhet t’i kushtohen më shumë forca ngritjes së cilësisë së popullsisë, për të mbështetur stilin kinez të modernizimit me anën e zhvillimit cilësor të popullsisë.(Zhang Yan/Artan)

Burimi: Radio e Jashtme e Kines

Kompanitë shqiptare në fokus të konferencës “Business 2030

Ambasada e Suedisë në Shqipëri dhe Kombet e Bashkuara organizojnë Konferencën “Business 2030”

Global 360

Epoka e post-së vërtetës, “faktet alternative” dhe Kina në lupën e medias

  Nga Dr. Marsela Musabelliu Psikologët përdorin termin “gaslight” (shqipëruar ndriçim/ndezje me gaz) për t’iu.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.