Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, Margariti: Shqipja i ka rezistuar çdo rrebeshi!

Ministrja e Kulturës: Është amanet i të parëve dhe është detyra e çdo shqiptari ta ruajë të paprekur!


Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, në një reagim të saj me rastin e 21 shkurtit, Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, thekson se ruajtja e gjuhës amtare ka një rëndësi thelbësore.

“Shqipja i ka rezistuar çdo rrebeshi, është amanet i të parëve dhe është detyra e çdo shqiptari ta ruajë të paprekur”, shkruan ministrja Margariti në Facebook.

Postimi i Ministres Margariti

Teksa bota bëhet gjithnjë e më e hapur dhe influenca e gjuhëve të “mëdha” bëhet çdo ditë e më e fortë, ruajtja e gjuhës amtare ka një rëndësi thelbësore.
?? Shqipja i ka rezistuar çdo rrebeshi, është amanet i të parëve dhe është detyra e çdo shqiptari ta ruajë të paprekur!

Teksa bota bëhet gjithnjë e më e hapur dhe influenca e gjuhëve të "mëdha" bëhet çdo ditë e më e fortë, ruajtja e gjuhës…

Posted by Elva Margariti on Tuesday, February 21, 2023

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…