NATO shpëtoi Kosovën nga spastrimi etnik i forcave serbe!

Ish-Ministri i Jashtëm: 24 Marsi i vitit 1999 mbetet i pashlyer në memorien e kombit tonë!

Rrethimi Demokratik

Me anëtarësimin e Suedisë në NATO, Deti Baltik kthehet në një liqen të NATO-s, me vende anëtare të aleancës që rrethojnë enklavën ruse të Kaliningradit

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një pjese të mirë të popullsisë së botës

Me mendjen akull, me zemrën zjarr!

Talat Xhaferri sot hyn në histori si kryeministri i parë shqiptar që merr drejtimin e qeverisë në Maqedoninë e Veriut

Bindja që më përforcoi 2023!

Përgjatë vitit 2023 në podcastin tim “Public Square” pata mundësinë të bisedoj me personalitete të skenës ndërkombëtare dhe shqiptare

Një shtytje për zgjerimin!

Aspirantët duhet të tregojnë vullnet politik për reforma, veçanërisht në fushën e sundimit të së drejtës.

Një faqe e re e historisë së demokracisë në Europë

Zgjedhjet më të rëndësishme për këtë vit në Europë ishin ato të zhvilluara në Poloni, në mesin e muajit tetor.

Bushati: Skënderbeu, prijësi përbashkues i shqiptarëve

Strategu që i ktheu shqiptarët nga dëshmitarë në protagonistë të historisë europiane.

Kosova, porta e rrugës europiane për Serbinë

Në Samitin BE – Ballkan Perëndimor të mbajtur në Tiranë, Serbia ishte i vetmi vend që deklaroi hapur aleancën me Rusinë

Izraeli është një vend mik dhe partner i rëndësishëm i Shqipërisë!

Mesazhi i ish-ministrit të Jashtëm të Shqipërisë për 30 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-Izrael.