Bushati: Skënderbeu, prijësi përbashkues i shqiptarëve

Strategu që i ktheu shqiptarët nga dëshmitarë në protagonistë të historisë europiane.


Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përmes një mesazhi në Twitter, e cilësoi Gjergj Kastrioti Skënderbeun , një prijës përbashkues të shqiptarëve, me rastin e 555-vjetorit të ndarjes nga jeta të Heroit Kombëtar, më 17 maj 1468.

Postimi i Bushatit

Gjergj Kastrioti, Skënderbeu është prijësi përbashkues i kombit shqiptar, strategu që i ktheu shqiptarët nga dëshmitarë në protagonistë të historisë europiane. Në 555-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, nderojmë veprën e tij që jeton përgjithnjë në tempullin e kujtesës.

 

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Restaurohet Muzeu Etnografik i Krujës, Gonxhja: Trashëgimia kulturore mbështetje për ekonominë

Muzeu Etnografik i Krujës, i financuar nga Bashkimi Evropian, përmes programit EU4Culture, hapi dyert e tij për publikun.