Kumbaro: Turizmi dhe promovimi i Shqipërisë në tregun e Azerbajxhanit, projekte të përbashkëta

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro mori pjesë sot në Baku, në mbledhjen e Komitetit të Përbashkët Shqipëri – Azerbajxhan.


Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro mori pjesë sot në Baku, në mbledhjen e Komitetit të Përbashkët Shqipëri – Azerbajxhan.

Në një postim në rrjetet sociale, Kumbaro ndau momente nga mbledhja e këtij komiteti, ku u diskutua mbi fushat e bashkëpunimit mes të dy vendeve nga energjia, tek arsimi, kultura dhe inovacioni.

“Së bashku me zv/kryeministren Belinda Balluku dhe kolegë ministra, në mbledhjen e Komitetit të Përbashkët Shqipëri – Azerbajxhan për të ndërtuar ura të reja bashkëpunimi mes dy vendeve tona, ku natyrisht turizmi dhe promovimi i Shqipërisë në tregun azer zë një vend kryesor në projektet tona”, theksoi Kumbaro.

Gjatë mbledhjes së Komitetit të Përbashkët Shqipëri – Azerbajxhan u diskutua për mundësinë e pjesëmarrjes së kompanive të dy vendeve në projekte të energjisë së rinovueshme si dhe mbi konkretizimin e projekteve mes dy vendeve, si projekti pilot për gazifikimin e Korçës dhe terminali i rigazifikimit në Gjirin e Vlorës.

Me krijimin e këtij Komiteti një vit më parë Shqipëria dhe Azerbajxhani kanë hapur një kapitull të ri bashkëpunimi.

(ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1