Balla takim me zyrtarin gjerman: Thellim i luftës kundër migracionit të parregullt

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla priti sot në takim një delegacion gjerman të kryesuar nga Johann Saathof.


Ministri i Brendshëm, Taulant Balla priti sot në takim një delegacion gjerman të kryesuar nga Johann Saathof, Sekretar Shteti në Ministrinë Federale për Punët e Brendshme dhe Komunitetet, me të cilin diskutoi çështjet e bashkëpunimit dypalësh si dhe tema që lidhen me takimin ministerial që zhvillohet nesër në Tiranë.

Sekretari i Shtetit, Saathof konfirmoi mbështetjen e Gjermanisë Federale për të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor që janë pjesë e nismës së “Procesit të Berlinit” dhe vuri në dukje angazhimin e spikatur të Shqipërisë lidhur me problematikat e migracionit të parregullt.

Ministri Balla falënderoi palën gjermane për mbështetjen e dhënë deri më sot, sidomos sa i përket mbështetjes ndaj agjencive ligjzbatuese në luftën kundër krimit të organizuar.
Balla nënvizoi edhe bashkëpunimin e shkëlqyer që ekziston mes dy policive, Policisë së Shtetit dhe Policisë Federale të Gjermanisë, të cilat kanë zhvilluar disa operacione të përbashkëta, ndër më të njohurit është ai i quajtur “Anti-Skifter”.

Palët ranë dakord për nevojën e forcimit dhe thellimit të luftës kundër migracionit të parregullt dhe konsideruan që ministeriali i ditës së nesërme do të jetë një hap më tej në realizimin e këtij qëllimi.

Delegacioni gjerman do të marrë pjesë nesër në Ministerialin e Tiranës për çështjet e sigurisë dhe flukset migratore përmes Ballkanit Perëndimor.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.