Manastirliu: Projekte të përbashkëta studimi në teknologji me Universitetin RWTH Aachen

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu zhvilloi sot në Gjermani një takim me rektorin e Universitetit RWTH Aachen, Prof. Ulrich Rüdiger.


Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu zhvilloi sot në Gjermani një takim me rektorin e Universitetit RWTH Aachen, Prof. Ulrich Rüdiger.

Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu bën me dije se gjatë takimit diskutuam për të nisur bashkëpunimin për projekte të përbashkëta studimi në fushën e teknologjisë dhe inovacionit, si dhe mbështetje për zhvillimin e kërkimit shkencor, në bashkëpunim me Universitetet Politeknik dhe të Mjekësisë.

“Prioriteti ynë është ndërkombëtarizimi i arsimit të lartë dhe për këtë po ndërtojmë ura bashkëpunimi me universitete prestigjioze evropiane për të zhvilluar programe të përbashkëta studimi dhe për të ndërtuar modele të reja të bashkëveprimit për kërkimin shkencor mes industrisë dhe akademisë për zhvillimin e teknologjisë”, tha Manastirliu. (ATSH)

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.