Manastirliu: Investime të reja në pesë shkolla në Shkodër

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu vizitoi gjimnazin “Kolë Idromeno” në Shkodër.


Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu vizitoi gjimnazin “Kolë Idromeno” në Shkodër.

Shkolla “Kolë Idromeno” është një ndër shkollat që do të rikonstruktohet plotësisht me financimin e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, në bashkëpunim me bashkinë e Shkodrës, për të ofruar kushte të përmirësuara mësimore për rreth 400 nxënës.

Për gjimnazin, i cili mban emrin e piktorit dhe arkitektit të shquar shqiptar Kolë Idromeno, nis shumë shpejt puna për modernizimin e shkollës me një investim prej 133 milion lekësh që synon të përmirësojë të gjitha aspektet e infrastrukturës shkollore, duke përfshirë ambientet e brendshme dhe të jashtme, laboratorët dhe terrenet sportive.

“Janë dy shkolla që fillojnë investimin në këtë vit që rikonstruktohen tërësisht, po ashtu dhe riorganizohen ambientet në tre shkolla të tjera, ku do të investojmë në ambientet sportive dhe palestrat. Janë mbi 4.5 milionë euro që qeveria shqiptare, Ministria e Arsimit dhe Sportit tashmë po investon në shkollat në Shkodër, së bashku me investimin e bashkisë”, tha ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu.

Duke folur për përmirësimin e infrastrukturës arsimore me programin e investimeve të këtij viti, Manastirliu bëri të ditur se “Ministria e Arsimit dhe Sportit është angazhuar që në ciklin buxhetor 2024-2025 më shumë se 40 shkolla dhe terrene sportive të rehabilitohen, në mënyrë që të kemi një përmirësim edhe të nivelit të mësimdhënies, por edhe duke angazhuar shkollat si qendra komunitare”.

Të pranishëm në takimin me mësuesit e gjimnazit “Kolë Idromeno” ishte edhe drejtuesja politike e PS për qarkun Shkodër, Ministrja Elisa Spiropali dhe Kryetari i Bashkisë Shkodër Benet Beci, të cilët nënvizuan se investime madhore po konkretizohen në infrastrukturën arsimore në Shkodër.

“Sot ne kemi ardhur me një gjë konkrete, ne do të fillojmë këtë investim të domosdoshëm për komunitetin, sepse bashkia e sheh qytetin e Shkodrës si një qytet miqësor për rininë, për studentët”, tha kryetari i bashkisë Shkodër, Benet Beci.

Ministrja Spiropali u shpreh se “ne këto investime i kemi premtuar jo vetëm si premtime politike, por si premtime që komuniteti shkodran meriton, jo vetëm për shkak të historisë, por edhe talenteve që dalin nga ky qytet. Këto janë investime infrastrukturore që kanë një peshë shumë të madhe për nxënësit dhe të ardhmen e tyre”.

Përveç shkollës “Kolë Idromeno” projektet që përfshijnë rikonstruksionin e mjediseve të brendshme dhe të ambienteve sportive janë edhe në shkollat “Ndre Mjeda”, “Dëshmorët e Prishtinës”, “Preng Jakova” dhe “Adem Haxhija” në Qarkun Shkodër.

Ministria e Arsimit dhe Sportit bashkë me bashkinë e Shkodrës ka planifikuar investime që janë pjesë e një plani më të gjerë që përfshin 6 projekte arsimore në qarkun e Shkodrës, të cilat synojnë të ofrojnë një arsim cilësor dhe të arritshëm për çdo fëmijë në këtë qark.

Në të gjithë vendin përfundojnë këtë vit 100 objekte arsimore, falë programit të rindërtimit të qeverisë shqiptare, Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, pushtetit vendor dhe partnerëve ndërkombëtarë, teksa po hapen 40 kantiere të reja, financime të MAS, për transformimin e infrastrukturës arsimore nga veriu në jug.

(Marrë nga ATSH)

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.