Hasani në Hungari, takim me ministrin për Çështjet e Bashkimit Evropian

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani takoi edhe zëvendëskryetarin e Kuvendit Kombëtar, István Jakab.


Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani në përfundim të vizitës zyrtare në Hungari, zhvilloi sot takime me ministrin për Çështjet e Bashkimit Evropian, János Bóka dhe zëvendëskryetarin e Kuvendit Kombëtar, István Jakab.

Ministri Hasani informoi se diskutimet u përqendruan tek marrëdhëniet shumë të mira Shqipëri-Hungari dhe strategjitë për të përmirësuar bashkëpunimin në fusha të interesit të përbashkët.

Hasani bëri të ditur se gjatë takimeve, u dakordësua se forcimi i lidhjeve parlamentare dhe dialogu politik mes dy vendeve, jo vetëm që përmirëson marrëdhëniet dypalëshe, por gjithashtu vendos një bazë të qëndrueshme për përputhshmëri me vlerat dhe standardet e BE-së.

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë