Xi nxit zhvillimin e forcave të reja prodhuese cilësore

Ai i bëri këto komente kur mori pjesë në një diskutim me ligjvënës të ardhura nga provinca Jiangsu e Kinës Lindore.


Presidenti kinez Xi Jinping theksoi të martën rëndësinë e zhvillimit të forcave të reja prodhuese cilësore sipas kushteve lokale gjatë sesionit të dytë të legjislaturës së 14-të të Asamblesë Kombëtare Popullore(AKP), organi më i lartë ligjvënës i Kinës.

Ai i bëri këto komente kur mori pjesë në një diskutim me ligjvënës të ardhura nga provinca Jiangsu e Kinës Lindore.

Kreu i shtetit i Kinës vuri në dukje se përballë një raundi të ri të revolucionit të teknologjisë dhe të shkencës si dhe transformimit industrial, është e nevojshme të intensifikohen përpjekjet për inovacion, të kultivohen dhe zhvillohen industritë e reja, të bëhen plane largpamëse për industritë e ardhshme dhe të përmirësohet sistemi industrial aktual modern.


Foto:Xinhua

Duke vënë në dukje se zhvillimi i forcave të reja prodhuese cilësore nuk do të thotë injorim ose braktisje e industrive tradicionale, Xi u kërkoi autoriteteve lokale të nisin nga realiteti dhe të promovojnë zhvillimin e industrive dhe modeleve të përzgjedhura të rritje.

Sipas tij, duhet të bëhen më shumë përpjekje për të mbështetur zhvillimin dhe rritjen e sektorit privat dhe bizneseve private, për të stimuluar fuqinë dhe vitalitetin e inovacionit të subjekteve të ndryshme të biznesit në treg, për të krijuar një mjedis biznesi të orientuar nga tregu dhe të bazuar në ligj, që përputhet me standardet ndërkombëtare.


Qyteti Suzhou, provincë Jiangsu(Foto:VCG)

Xi theksoi gjithashtu edhe rëndësinë e qeverisjes së bazuar mbi filozofinë e zhvillimit me popullin në qendër për të përmirësuar vazhdimisht mirëqeniet e banorëve kinezë.

Lexo më shumë nga

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…