Problematikat e komunitetit shqiptar në Greqi, Hajdaraga takon ministren e Brendshme

Ambasadorja e Shqipërisë u prit në një takim nga Ministrja e Brendshme e Republikës Greke, Niki Kerameus.


Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Greqi, Luela Hajdaraga u prit (më 21 shkurt), në një takim nga Ministrja e Brendshme e Republikës Greke, Niki Kerameus.

Gjatë takimit u shkëmbyen mendime mbi zgjerimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Në këtë takim zunë vend edhe çështjet që prekin komunitetin shqiptar në Greqi – siç është ajo e fitimit të shtetësisë greke – për të cilën Ambasadorja Hajdaraga paraqiti problematikat dhe theksoi nevojën e lehtësimit të kritereve.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE NE GREQI

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Greqi, znj. Luela Hajdaraga është pritur në një takim nga Ministrja e Brendshme e Republikës Greke, znj. Niki Kerameus.

Gjatë takimit u shkëmbyen mendime mbi zgjerimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, në fushat e kompetencës së kësaj ministrie, si: administrata publike, pushteti vendor, apo vota e diasporës. Një vend të veçantë në këtë takim zunë çështjet që prekin komunitetin shqiptar në Greqi – siç është ajo e fitimit të shtetësisë greke – për të cilën Ambasadorja Hajdaraga paraqiti problematikat dhe theksoi nevojën e lehtësimit të kritereve.

Ministrja Kerameos shprehu mirëkuptim dhe siguroi për mbështetjen e saj.

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Greqi, znj. Luela Hajdaraga është pritur në një takim nga Ministrja e…

Posted by Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi on Wednesday, February 21, 2024

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë