Projektet e trashëgimisë kulturore, Gonxhja takim me ekipin e AADF

Ecuria e projekteve për menaxhimin, ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore në Shqipëri


Ministri i Ekonomisë, Kulturës e Inovacionit, Blendi Gonxhja zhvilloi sot një takim me ekipin e AADF për t’u njohur me ecurinë e një sërë projektesh shumëdimensionale për menaxhimin, ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore në Shqipëri.

Projektet e ndërmarra në bashkëpunim me AADF janë menaxhimi i integruar i Parkut Kombëtar të Butrintit, Muzeu shqiptaro-hebraik në Vlorë, restaurimi dhe rikualifikimi urban i zonës TID të gjendur në Parkun Arkeologjik dhe Amfiteatri i Durrësit, përmirësimi i destinacionit kulturor të Kalasë së Beratit, EXPA – “Të Fuqizojmë Muzetë përmes Teknologjisë”, si dhe trashëgimia kulturore jomateriale si pjesë e UNESCO.

“I lumtur të çoj përpara një mision fantastik që kërkon një koordinim ndërinstiticional dhe një sinergji që MEKI, ministria e re e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, do të gjenerojë me forcë e ritëm edhe më të intensifikuar, në emër të Qeverisë Shqiptare”, u shpreh Gonxhja në rrjetet sociale.

Ministri bëri të ditur se do të vijojë bashkëpunimi për të sjellë kulturën e pasur kombëtare si një realitet më të prekshëm e si një potencial të lartë të zhvillimit ekonomik e turistik përmes projekteve e investimeve, partnerëve e proceseve të fundit të teknologjisë, si dhe përmes nxitjes së punësimit.

Pjesë e këtij takimi ishte dhe ish-ministrja e Kulturës, Elva Margariti.

🤝Takim pune i Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës e Inovacionit me ekipin e AADF për t’u njohur me ecurinë e një sërë…

Posted by Blendi Gonxhja on Friday, January 19, 2024

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra