Problematikat e shqiptarëve në Serbi, Canaj pret përfaqësuesit e komunitetit

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, priti Nevzad Lutfiun, kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar të Serbisë dhe Shqipërim Musliun, Zv.kryetar i Komunës së Bujanocit.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, priti Nevzad Lutfiun, kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar të Serbisë dhe Shqipërim Musliun, Zv.kryetar i Komunës së Bujanocit, dy përfaqësues të minoritetit shqiptar në Serbi.

Sipas  postimit të ambasadës në rrjetet sociale, në takim u diskutua trajtimi i  problematikave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Gjatë bisedës u diskutuan edhe krijimi i mundësive për të rinjtë shqiptarë në Luginë.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Mirëprita Nevzad Lutfiun, kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar të Serbisë dhe Shqipërim Musliun, Zv.kryetar i Komunës së Bujanocit, dy përfaqësues të denjë e krenar të minoritetit shqiptar në Serbi. Diskutuam hapur për trajtimin konkret të problematikave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, thellimin e bashkëpunimit dhe krijimit të mundësive për të rinjtë aty.

Lexo më shumë nga

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…