Thënie mbi jetën nga Dritëro…

“Jeta është një libër që nuk mësohet përmendësh”


Nga Elona Agolli

Thënie mbi jetën nga Dritëro …

* Jeta është një libër që nuk mësohet përmendësh .

*Jeta ecën me dy duar plot : njërën me mjaltë, tjetrën me katran.

* Nipit tim të vogël i thashë pa menduar , se jeta është e hidhur dhe ai m’u përgjigj :” Pse nuk i hedh pak sheqer, o gjysh ?”

* I gjalli jeton me dashurinë për të dashurën e tij të vdekur. Ky është një nga dështimet e mëdha të vdekjes .

* Jeta rrjedh dhe ne rrjedhim nga mendtë.

* Jeta është si ta bësh vetë, por edhe si ta bëjnë të tjerët.

* Shpirti nuk ka vdekje . Njeriu jeton nē kujtimet . Të famshmin e kujtojnë librat , bujkun e kujtojnë ata që lërojnë tokën.

* Dialog:
-Do të vdes!- i tha e ëma të birit të vogël.
-Po do të kthehesh prapë?
-Po! Do të kthehem !
-Si flutur?- pyeti i vogli .

* Jeta është ajo që ndodh rreth nesh dhe brenda nesh .

* Në liqenin e gjumit dalin dhe zhyten ëndrrat si peshqit; pastaj humbin…

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…