Princ Leka pret pedagogë dhe studentë nga Kosova

Trashëgimtari i Fronit Mbretëror pret studentë dhe pedagogë të Fakultetit të Historisë nga Universiteti i Prishtinës.


Trashëgimtari i Fronit Mbretëror, Princ Leka II, priti në Oborrin Mbretëror Shqiptar tudentë dhe pedagogë të Fakultetit të Historisë nga Universiteti i Prishtinës.

Diskutimet tona u zhvilluan me kompleksitetin se si mësohet historia shqiptare, pasojat e interpretimeve politike, propaganda.

POSTIMI I PRINC LEKA II

Në Oborrin Mbretëror Shqiptar ishtë kënaqesi të mirëprisnim për një vizitë të paharrueshme studentë dhe pedagogë të Fakultetit të Historisë nga Universiteti i Prishtinës.

Diskutimet tona u zhvilluan me kompleksitetin se si mësohet historia shqiptare, pasojat e interpretimeve politike, propaganda.

Rëndësinë për t’u fokusuar në fakte dhe materiale arkivore të provuara, duke forcuar identitetin tonë historik kombëtar dhe duke ruajtur një ekuilibër të pranueshëm.

Në Oborrin Mbretëror Shqiptar ishtë kënaqesi të mirëprisnim për një vizitë të paharrueshme studentë dhe pedagogë të…

Posted by Princ Leka on Saturday, November 18, 2023

Lexo më shumë nga

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…