Shqipëria në Finalet e Euro 2024!

Kuqezinjtë barazojnë 1-1 me Moldavinë në stadiumin “Zimbru” në Kishinau


Tashmë është zyrtare, Shqipëria do të jetë pjesë e finaleve të Europianit të vitit 2024, që do të luhen në Gjermani duke nisur nga qershori i vitit të ardhshëm. Kualifikimi është siguruar matematikisht pas barazimit me rezultatin 1-1 në stadiumin “Zimbru” të qytetit të Chișinău përballë Moldavisë.

Sfida ishte e vlefshme për javën 7 të grupit “E”, ku “shqiponjat kuqezi” kanë grumbulluar deri më tani 14 pikë, ndërsa ndiqen nga “Çekia” me 11 pikë, “Danimarka” me 10 pikë dhe më pas vjen “Moldavia” me 9 pikë, teksa në fund të kualifikimit janë “Ishujt Faroe” me 1 pikë.

Një gol i Sokol Cikalleshit në minutën e 24’ ka mjaftuar për t’i dhënë kuqezinjëve mundësinë për të siguruar matematikisht kualifikimin për herë të dytë në finalet e një Europani, pas pjesëmarrjes për herë të parë në finalet e Europianit “Francë 2016” tetë vite më parë.

Kuqezinjtë edhe pse gjetën golin të parët, nuk arritën të siguronin fitoren, teksa ndeshja përfundoi me rezultatin 1-1, ku për vendasit rrugën e golit e gjeti Vladyslav Babohlo në minutën e 87’. Një barazim që eliminon Moldavinë nga rruga drejt “Euro 2024”, dhe kualfikon kombëtaren tonë për në finalet e Europianit “Gjermani 2024”.

Lexo më shumë nga

King-Smith: Shqipëria do të presë në 2025-n, Komunitetin Politik Evropian

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranë, Alastair King-Smith pati një takim me kryeministrin Edi Rama me rastin e mbarimit…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

King-Smith: Shqipëria do të presë në 2025-n, Komunitetin Politik Evropian

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranë, Alastair King-Smith pati një takim me kryeministrin Edi Rama me rastin e mbarimit…