Manja takim me homologun italian: Avancim i marrëveshjeve në fushën e sundimit të ligjit

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja takoi sot homologun italian Carlo Nordio.


Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja takoi sot homologun italian Carlo Nordio.

Manja e përshkroi takimin në kuadër të vizitës në Itali si “2 ministri, një axhendë pune”.

“Miqësia jonë e kahershme dhe tradicionale midis dy vendeve tona e konfirmuar së fundmi nga dy kryeministrat, Rama dhe Meloni, reflektohet dhe në fushën e drejtësisë! Me mikun tim, ministrin Nordio ndamë qëndrimin e përbashkët se marrëdhëniet tona në fushën e drejtësisë në të gjitha nivelet janë të shkëlqyera dhe nuk njohin asnjë pengesë ligjore”, u shpreh Manja në rrjetet sociale.

Manja tha se në takim u dakordësuan që stafet e dy ministrive të punojnë ngushtësisht në grupe pune të përbashkëta në nivel teknik sipas prioriteteve të dy qeverive dhe ministrive, për të avancuar përpara të gjitha marrëveshjet dhe axhendat tona në fushën e sundimit të ligjit, shtetit të së drejtës, luftës kundër krimit të organizuar, nëpërmjet skuadrave të përbashkëta hetimore, edukimit dhe rehabilitimit të të dënuarve shqiptarë në Itali, si dhe projekte të tjera që ndihmojnë rrugën tonë drejt Bashkimit Evropian.

Takimi mikpritës i radhës, sipas Manjës, do të jetë në Tiranë, me premtimin e homologut Nordio në një kohë sa më të shkurtër.

(Marrë nga ATSH)

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.

Global 360

Greqia dhe Turqia nënshkruajnë deklaratën për marrëdhënie të mira fqinjësore

Kjo lëvizje vjen menjëherë pas vizitës shumë të ndjekur të presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan në Athinë.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Kur ndez një dritë!

E ftuar në një familje hebrenjsh për të festuar një ditëlindje, një dritë të ndezur për Hanukkah.