Ambasadori Petrit Malaj i dorëzon letrat kredenciale Presidentes së Kosovës

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj i dorëzoi letrat kredenciale Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.


Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj i dorëzoi letrat kredenciale Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Ambasadori Malaj e cilësoi një privilegj përfaqësimin e Shqipërisë në Kosovë, ndërsa i shprehu mbështetjen e plotë Presidentes Osmani.

“I shpreha Presidentes Osmani mbështetjen e plotë. Është privilegj për mua të përfaqësoj Republikën e Shqipërisë në detyrën e ambasadorit në Republikën e Kosovës. Por njëkohësisht është një sfidë e madhe për të cilën do punoj intensivisht për ta realizuar me nder e dinjitet, gjithmonë në dobi të shqiptarëve”, theksoi Malaj.

Njëkohësisht Malaj bëri të ditur se në takimin e zhvilluar me Presidenten Osmani ishte informuar mbi zhvillimet e fundit në Kosovë.

“Të dy u pajtuam për thellimin e bashkëpunimit në fusha të ndryshme të interesit të dyanshëm dhe shtruam nevojën e zbatimit të marrëveshjeve ndërshtetërore të nënshkruara deri më sot”, deklaroi Malaj.

Presidentja Osmani, njoftoi Presidenca pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri, Petrit Malaj dhe i shprehu atij besimin se gjatë mandatit të tij do të intensifikohen edhe më tej marrëdhëniet bilaterale në mes të dy shteteve simotra.

Sipas Presidentes Osmani, bashkëpunimi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, sidomos në unifikimin e politikës së jashtme mbetet prioritet.

“Fuqizimi i vazhdueshëm i koordinimit diplomatik është interes jo vetëm i shteteve tona, por edhe i rajonit në tërësi”, deklaroi Osmani.

Më tej, në takim me ambasadorin Malaj, Osmani tha se Kosova pret që Shqipëria të jetë zë i Kosovës në mekanizmat dhe organizatat ndërkombëtare në të cilat aktualisht shteti ynë nuk ka përfaqësim.

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…