“TimeOut”: Vlora ndër destinacionet në trend për t’u vizituar në 2024

Booling.com e ka renditur Shqipërinë mes 10 destinacioneve më në trend për të vizituar në vitin 2024


Është ajo kohë e vitit kur ne jemi të bombarduar me lista se ku të udhëtojmë në 2024. Sigurisht, ne kemi idetë tona, por Booking.com sapo ka publikuar parashikimet vjetore të udhëtimeve për vitin e ri, bazuar në anketimin e 27 000 udhëtarëve në 33 vende të ndryshme!

Turistë të qyteteve të ndryshme dhe ekspertë vendas u morën në pyetje për të renditur destinacionet më të mira për argëtim, ushqim, kulturë dhe komunitet në 2024, shkruan në një artikull gazetarja Liv Kelly, të botuar në të përditshmen angleze “TimeOut”.

Parashikimet u bazuan në sjelljet e udhëtarëve, kërkesat e tyre për të udhëtuar dhe synuar destinacionet me klimë më të ngrohtë.

Agjencia më e madhe e udhëtimeve online, me qendër në Amsterdam e ka renditur Shqipërinë mes 10 destinacioneve më në trend për të vizituar në vitin 2024.

Hulumtimi i Booking.com parashikon se Vlora, një qytet bregdetar në Shqipëri, është destinacioni kryesor për të kaluar pushimet në vitin 2024.

E vendosur në një shtrirje më pak të njohur të Adriatikut, qyteti i Vlorës u ofron udhëtarëve një ndërthurje ideale të plazheve të bukura me qytetin e gjallë dhe historik.

Gjithashtu, vizitorët mund të shijojnë kuzhinën vendase me produktet e freskëta të detit.

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…