DIHA feston 15 vjetorin e themelimit

Të ftuarit u përshëndetën edhe nga Ambasadori Gjerman në Shqipëri, z. Karl Bergner


Më datë 21 Shtator DIHA festoi 15 vjetorin e themelimit të saj në ambientet e Rogner Hotel. Anëtarë dhe partnerë të DIHA-s, përfaqësues të bizneseve, politikës dhe diplomacisë, u bashkuan për të festuar së bashku praninë e Shoqatës Gjermane të Industrisë dhe Tregtisë, tashmë prej 15 vitesh në Shqipëri.

Ceremonia festive nisi me fjalën përshëndetëse të Presidentes së DIHA-s, znj. Stephanie Sieg-Farka, e cila falënderoi përzemërsisht anëtarët e DIHA-s për besimin, bashkëpunimin dhe mbështetjen e pakursyer, organizatat partnere, si dhe bordin dhe stafin e DIHA-s, për kontributin e vazhdueshëm. Gjithashtu ajo shprehu se DIHA do të vazhdojë rrugën e nisur, duke forcuar bashkëpunimet e duke dhënë kontribut në përmirësimin e klimës së biznesit në Shqipëri.

Më pas, të ftuarit u përshëndetën edhe nga Ambasadori Gjerman në Shqipëri, z. Karl Bergner, Kryetari i Komisionit për Ekonominë dhe Financat, z. Eduard Shalsi, Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, znj. Delina Ibrahimaj si dhe znj. Antje Wandelt, e deleguar e Industrisë Gjermane për Maqedoninë, Kosovën dhe Shqipërinë.

Pas fjalimeve, pjesëmarrësit patën mundësi për biseda e shkëmbime, nën tingujt e violinës dhe muzikës së përzgjedhur. 15 vjetori i DIHA-s theksoi edhe njëherë rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet Shqipërisë dhe Gjermanisë, në promovimin e sipërmarrjes dhe zhvillimit ekonomik. DIHA falënderon të gjithë pjesëmarrësit për praninë e tyre në këtë event.

Lexo më shumë nga

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…